Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

skansen Poznan
Architektura i zabytki Atrakcje Poznania Turystyka

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wielkopolski Park Etnograficzny to wyjątkowe miejsce w woj. wielkopolskim. W skansenie można poznać historię kultury chłopskiej Wielkopolski. To okazja, by cofnąć się do XIX-wiecznej wsi i spędzić czas w sielskiej atmosferze.

Skansen 40 km od Poznania

Wielkopolski Park Etnograficzny znajduje sięwDziekanowicach, około 40 minut jazdy autem od Poznania, niedaleko Lednogóry, nad Jeziorem Lednica. Można tu zobaczyć oryginalne dawne budynki oraz zwiedzić wnętrza starych chat z terenu.

Bogate zbiory – m.in. oryginalne budynki

W skansenie znajdują się oryginalne budynki, które zostały tu w całości przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski. Wieś skansenu tworzą budynki z XIX i drugiej połowy XVIII wieku oraz z pierwszej połowy XX wieku. Budują niezwykły klimat i odwzorowują przestrzeń dawnych wsi. Wśród tych obiektów są nie tylko budynki mieszkalne, ale także gospodarcze czy religijne, m.in. karczma, kościół, wiatraki, kuźnia, a dodatkowo pola, ogrody i sady.

Wielkopolski Park Etnograficzny posiada ciekawy zbiór drewnianej architektury wiejskiej. Architekturę ziemiańską reprezentują kopie oficyn z Łomnicy i kopia barokowego dworu ze Studzieńca. W kolekcji są też zbiory wyposażenia domowego i gospodarczego – jak na przykład porcelanowe figury, rzeźby, meble, oleodruki, narzędzia i maszyny do wyposażenia warsztatów rzemieślniczych. Są tu przedmioty z warsztatu szewskiego, kowalskiego, garncarskiego czy z przemysłu domowego.

Wystawy stałe i czasowe

Na terenie parku każdego roku są organizowane imprezy oddające cykl życia dawnej wsi – m.in. procesje Bożego Ciała, Zielone Świątki czy Dożynki. Można wtedy zobaczyć, w jaki żyli, pracowali, ale też bawili się i świętowali mieszkańcy dawnych wsi.

W Wielkopolskim Parku Etnograficznym są organizowane wystawy stałe oraz czasowe. W skansenie można też zjeść lokalne dania. Przygotowano tu miejsca przeznaczone na odpoczynek.

Dodajmy, że w pobliżu znajduje się też Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Ostrów Lednicki, na który płynie się statkiem. Po wschodniej stronie jeziora jest Lednicki Park Krajobrazowy.

fot. Peenstra / Pixabay