Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

Poznań - rynek
Turystyka

Dwa polskie miasta w pierwszej setce światowego rankingu

Gdańsk i Poznań wyprzedziły m.in. Barcelonę, Paryż i Nowy Jork! Gdańsk zajął dokładnie 82. pozycję, a Poznań setną w międzynarodowym rankingu jakości życia serwisu Numbeo. Podsumowanie dotyczy pierwszego półrocza 2019 roku.

Tym samym oba polskie miasta zyskały lepsze noty niż np. Paryż, Barcelona, Nowy Jork, Londyn, a z rodzimych miast – Warszawa. Całe zestawienie obejmuje 206 miast – polskich znalazło się pięć, z czego dwa w pierwszej setce. Najlepiej oceniono Gdańsk – zajął 82. miejsce, a także Poznań na setnej pozycji. Dalej z polskich miast są też Warszawa, Wrocław i Kraków.

Ranking aktualizowany jest co pół roku, a kryteria, na podstawie których się go przygotowuje, to m.in. koszty życia, dostęp do opieki zdrowotnej, poziom bezpieczeństwa, zagęszczenie ruchu / korki, ogólne uwarunkowania klimatyczne, poziom zanieczyszczenia powietrza itp. Zestawienie powstaje na podstawie opinii mieszkańców miast całego świata.

Najwyżej pod względem jakości życia została oceniona Canberra, stolica Australii, a na 2. miejscu Raleigh, czyli stolica stanu Karolina Północna. Na trzeciej pozycji znalazło się kolejne miasto w Australii – Adelaide.

Dobry wynik Poznania i Gdańska cieszy i budzi optymizm, że polskie miasta są doceniane. Warto wybrać się tam na weekend, aby poznać walory i atrakcje Poznania oraz okolicy. Oba miasta rozwijają się i mają wiele do zaoferowania. Na mocne pozycje wpłynęły jednak na pewno także ceny, gdyż życie jest tańsze niż w porównaniu do europejskich czy światowych metropolii. Grosze noty otrzymujemy jednak m.in. za korki i złą jakość powietrza.

Lena / pixabay / 12019