Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

Poznań - rzeka
Turystyka

Winnice i poetyckie murale w sercu Poznania

Centrum stolicy Wielkopolski ożywiły miejskie winnice, murale, kino plenerowe oraz inne projekty, które wyłoniono w konkursie Centrum Warte Poznania. Mają kulturalnie i społecznie ożywić centrum miasta.

Konkurs zorganizowano już po raz czwarty i znowu zaintrygował i zachęcił do udziału w nim wiele osób – na realizację wybranych pomysłów miasto przeznaczyło 350 tys. zł. Łącznie wyłoniono aż 19 pomysłów spośród 91 zgłoszonych, które urozmaicą centrum Poznania. Poznaniacy mieszkający w centrum lub bliskiej okolicy lubią Poznań i chcą uczestniczyć w jego rozwoju i zmianie, dlatego zainteresowanie było tak duże.

Celem konkursu jest poprawa wizerunku Poznania, ożywienie centrum, stworzenie nowych atrakcji z myślą o mieszkańcach, ale też turystach, którzy coraz liczniej przybywają do stolicy Wielkopolski, aby zobaczyć m.in. słynne koziołki i Ostrów Tumski.

Najdroższe projekty uzyskały po około 40 tys. zł dofinansowania, a Teatr Piosenki Francuskiej – najtańszy – symboliczną złotówkę. Kwota zaskakuje? Jedynie taką wpisali pomysłodawcy.

Realizacja części z nich ma ruszyć jeszcze w tym roku. Te 91 pomysłów stworzyli m.in. poznańscy artyści, animatorzy kultury, społecznicy. Najlepsze oceny uzyskał projekt wystaw i warsztatów fotograficznych „Tak dla fotografii w Poznaniu” oraz „W środku Śródki”, dlatego też uznano, że mural poświęcony historii dzielnicy ozdobi serce miasta. Warto wspomnieć też o poetyckich muralach, które ozdobią targowisko w centrum. Pojawią się tam stoiska młodych artystów – projekt nosi nazwę „Sztuka na Bema”.

Wśród innych pomysłów, które będą lub już są realizowane, znalazły się m.in. warsztaty zumby w parku Kasprowicza czy też Kinoogród – plenerowe kino stało się popularne w wielu miastach, stąd pomysł na pokazy filmowe także w Poznaniu. Inną propozycją jest też projekt „Tańczenie Warte Poznania”.

Oryginalnym, ale i obiecującym pomysłem jest stworzenie Testowych Winnic Poznania – ten pomysł także został nagrodzony. W okolicy Ostrowa Tumskiego powstaną zatem winoroślą, a w powstaniu winnic wezmą udział wszyscy mieszkańcy.

Karolina / pixabay / 9928598