Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

Zabytki Poznania
Architektura i zabytki Informator miejski informator turystyczny

Architektura i zabytki

Co roku Poznań odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Miasto jest cenione za liczne zabytki, atrakcje turystyczne oraz położenie między stolicami Polski i Niemiec. Słynie też z ważnych imprez międzynarodowych odbywających się na terenie MTP Poznań Expo. Poznaj najpiękniejsze zabytki Poznania – kościoły i inne obiekty sakralne, ważne pomniki, urocze kamienice, a także nowoczesne oblicze miasta.

Stary Rynek – wizytówka Poznania

Jednym z największych zabytków i zarazem symbolem Poznania jest Stary Rynek z renesansowym ratuszem, w którym siedzibę ma Muzeum Historii Miasta. Targ jest miejscem spotkań, gdyż działa tu wiele restauracji oraz kawiarni. Dzielnica Cesarska, zaprojektowana przez wybitnych europejskich architektów, obejmuje takie obiekty jak m.in. Zamek Cesarski, Collegium Maius, Collegium Minus, Teatr Wielki oraz parki Adama Mickiewicza i Karola Marcinkowskiego. Na wschód od rynku znajduje się Ostrów Tumski z najstarszą polską katedrą z X wieku oraz Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Poznańskie kościoły – najpiękniejsze zabytki sakralne

Kościoły należą do najstarszych zabytków architektonicznych. Są zabytkowe, piękne i bezcenne. Zobacz najpiękniejsze kościoły w Poznaniu. Wśród najważniejszych obiektów sakralnych w stolicy Wielkopolski należy wymienić:

Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła to najstarsza polska katedra i jedna z najstarszych polskich świątyń. Jest pełna cennych zabytków. W katedrze eksponowana jest między innymi kopia tzw. miecza św. Piotra (oryginał jest w Muzeum Archidiecezjalnym). Bazylika jest też miejscem pochówku pierwszych polskich władców i biskupów poznańskich.  Spośród kaplic najcenniejszą jest Złota Kaplica (Królów Polski).

Adres: Ostrów Tumski 17;

Kościół św. Antoniego z Padwy

ul. Franciszkańska 2;

Kościół Bożego Ciała

Strzelecka 40;

Kolegiata Poznańska (Fara )

Fara to perła architektury barokowej i jeden z najpiękniejszych kościołów w tym stylu w Polsce. W 2010 roku zyskał status statusu bazyliki mniejszej. Budowę kościoła rozpoczęto w 1651 roku, a budowa ołtarza i portalu głównego to lata 1727-1732. Autorem był Pompeo Ferrari. W pięknym wnętrzu, zdobionym sztukaterią i malowidłami, są cenne organy Friedricha Ladegasta.

Adres: ul. Gołębia 1;

Kościół św. Franciszka Serafickiego

ul. Garbary 22;

Kościół Maryi Królowej

ul. Rynek Wildecki 4;

Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami

ul. Świętojańska 1;

Kościół św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki

ul. Filipińska;

Kościół św. Marcina

ul. Święty Marcin 13;

Kościół św. Wojciecha

ul. św. Wojciecha 1;

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia

ul. Szewska 18;

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa

ul. Żydowska 34;

Kościół Najświętszej Maryi Panny In Summo

Geneza kościoła sięga roku 965, kiedy wzniesiono na Ostrowie Tumskim kaplicę zamkową po przybyciu Dobrawy. Pod prezbiterium są prawdopodobnie fundamenty rotundy pełniącej rolę kaplicy. Pod kościołem są z kolei resztki palatium Mieszka I, największego budynku świeckiego na polskich ziemiach w X wieku.

Adres: Ostrów Tumski 17.

Pomniki w Poznaniu

W Poznaniu znajduje się też wiele ważnych pomników. Wśród najważniejszych są m.in.:

– Pomnik Armii Poznań – pomnik ku czci bohaterów Armii „Poznań”, został odsłonięty 1 września 1982 roku. Znajduje się na Wzgórzu Świętego Wojciecha.

– Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (pl. Adama Mickiewicza)

– Pomnik Katyński (przed Zamkiem Cesarskim i głaz na Ogrodach) – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, znajduje się w obrębie Dzielnicy Cesarskiej.

– Pomnik Powstańców Wielkopolskich

– Kopiec Wolności – znajduje się na prawym brzegu Warty w dzielnicy Malta. Pierwotnie został usypany dla uczczenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego i przyłączenia regionu do niepodległej Polski. Został odbudowany i zyskał miano symbolu wolności jako największej wartości człowieka.

– Pomnik Bohaterów – Fort Winiary (Cytadela)

– Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (Al. Niepodległości)

– Pomnik Fryderyka Chopina

– Pomnik Adama Mickiewicza (pl. Adama Mickiewicza) – wieszcz narodowy był postacią niezwykle popularną. Jego imieniem nazwano też uniwersytet. Odsłonięcie pomnika odbyło się 7 maja 1859 roku – to pierwszy pomnik Adama Mickiewicza w Polsce.

– Pomnik Adama Mickiewicza (ul. Mielżyńskiego 27/29) – dziedziniec PTPN

– Pomnik Zygi Latarnika na Grobli

– Pręgierz – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza, blisko Fontanny Prozerpiny. To późnogotycka kolumna, na głowicy stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem – symbolizuje tzw. „prawo miecza”, czyli prawo do ferowania wyroku śmierci nadane Poznaniowi w 1298 przez Władysława Łokietka.

– Paw –  rzeźba stanowiąca zwornik optyczny Parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu od strony Alei Niepodległości. Stoi między ulicą a stawem parkowym. Autorką pawia w towarzystwie małej dziewczynki jest Anna Krzymańska. Projekt wygrał konkurs na rzeźbę parkową w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego.

– 5 Figur – zespół rzeźb plenerowych z 2005, autorką jest Magdalena Abakanowicz, znajduje się na terenie Dziedzińca Różanego Zamku Cesarskiego w Poznaniu. To pięć rzeźb żeliwnych o wadze około 600 kg każda. Przedstawiają antropomorficzne istoty bez głów. Autorka przedstawia obraz zatomizowanego społeczeństwa.

Poznańskie kamienice

Na Starym Rynku znajduje się wiele uroczych kamienic, wizytówek Poznania.

Kamienica przy ul. Matejki 50. Nie może jej zabraknąć na liście najpiękniejszych poznańskich kamienic. W ogóle przy ulicy Matejki na Łazarzu jest wiele perełek i dzieł sztuki architektury. Trzykondygnacyjna kamienica wygląda niczym pałac, jej powstanie datuje się na początek XX wieku. Kamienica przy Matejki 50 łączy elementy nawiązujące do wielu stylów, głównie reprezentuje jednak neobarok.

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 49. Ulica Dąbrowskiego to jedna z najdłuższych ulic w Poznaniu i główna ulicą Jeżyc. Zabudowana jest głównie przez kamienice secesyjne. Przy Rynku Jeżyckim jest też kamienica, która zwraca uwagę wielkością i rozmachem. Co ciekawe, nie nawiązuje – jak większość – do secesji, lecz do renesansu północnego. 7-kondygnacyjna kamienica powstała na początku XX wieku, Jeżyce były już częścią Poznania.

Kamienica przy ul. Strusia 3/3a. To jedna z najpiękniejszych kamienic poznańskich. Zbudowano ją ok. 1900 r. dla Margarety Grüder. Pięciokondygnacyjny budynek wyróżnia się plastyczną fasadą z licowanej cegły i wieloma zdobieniami. Kamienica Margarety Grüder to klejnot w Poznaniu, a nie brakuje tu okazałych kamienic.

Gmach PZU przy placu Cyryla Ratajskiego 8. To w zasadzie gmach użyteczności publicznej, powstawał w latach 1896-1897 w miejscu rekwizytorni Teatru Miejskiego. Projekt stworzył Paul Hirschberger. Nawiązuje do renesansu niderlandzkiego – okazały dach, wysokie szczyty, efektowne portale i liczne zdobienia zwracają uwagę. Obecnie jest on siedzibą PZU i kontrastuje z innymi kamienicami.

fot. JanNijman / Pixabay