Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

Poznań i okolice
informator turystyczny Okolice Poznania

Okolice Poznania – co warto zobaczyć?

Poznań jest jednym z popularnych kierunków turystycznych, ale atrakcji nie brakuje także wokół niego. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać i co zobaczyć.

Czerniejewo

Leży około 40 km na wschód od Poznania. Znajduje się tu malowniczy i zabytkowy zespół pałacowy z końca XVIII wieku. Wokół niego jest duży park zachęcający do spacerowania. W pałacu jest ekspozycja muzealna, działa także hotel i restauracja.

Rogalin

Leży około 20 km na południe od Poznania. Można tu zobaczyć słynne dęby rogalińskie. Trzy najbardziej znane to Lech, Czech i Rus, mimo że jest ich tu kilkaset. Ciekawym zabytkiem jest też pałac rokokowo-klasycystyczny pochodzący z XVIII wieku. W nim działa z kolei galeria obrazów, muzeum wnętrz pałacowych i kolekcja powozów.

Kórnik

Na południowy wschód od Poznania znajduje się zamek w Kórniku. Jest oddalony od stolicy Wielkopolski około 20 km. Jego budowę datuje się na XIV wieku. W zamku działa muzeum wnętrz – można tu zobaczyć m.in. interesujące działa sztuki i meble. Wokół jest ogród dendrologiczny, a w nim bogata kolekcja drzew i krzewów.

Ostrów Lednicki

Około 30 km od Poznania leży Ostrów Lednicki. Stanowi fragment szlaku piastowskiego. Jest tu rezerwat archeologiczny. Datuje się, że około X wieku był na tych ziemiach gród, jeden z głównych ośrodków dopiero powstającego Państwa Polskiego. Znajduje się tu również skansen i ekspozycja muzealna.

fot. marcinjozwiak / Pixabay