Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

Poznań - obrzeża
Wydarzenia

Dziekanowice: 50-lecie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Wielkopolska kryje w sobie wiele atrakcji – warto wybrać się m.in. do Dziekanowic, gdzie mieści się Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W tym roku muzeum obchodzi 50-lecie istnienia.

Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się 6 września – odbyło się m.in. wręczenie Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Obchody 50-lecia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przebiegły niezwykle uroczyście w „Karczmie przy Lednicy” w Dziekanowicach.

Muzeum Pierwszych Piastów jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Powstało w 1969 roku, aby zapewnić zabytkom architektonicznym Ostrowa Lednickiego odpowiednią ochronę. Poza tym jednostka zajmuje się prowadzeniem badań archeologicznych ruin palatium i grodziska na Ostrowie Lednickim.

Placówka dba, aby w świadomości mieszkańców i Polaków w ogóle pozostała wiedza o tym, jak ważny był wczesnośredniowieczny gród podczas kształtowania się polskiej państwowości. Celem jest też zainteresowanie historią, XIX-wieczną tradycją, która sprawiła, że Wielkopolska stała się bardzo rozwiniętym regionem Polski.

Dla zwiedzających są udostępnione także oddziały Muzeum – tj. Wielkopolski Park Etnograficzny, Ostrów Lednicki i grody w Grzybowie oraz Gieczu. Warto wybrać się do Dziekanowic, aby lepiej poznać historię polskiej państwowości.

E. / pixabay / ouzgnl