Poznański portal informacyjny

Ciekawostki i informacje z Poznania i okolic

katedra w Poznaniu
Porady dla turystów

Co trzeba zobaczyć w Poznaniu?

Poznań jest stolicą Wielkopolski i jednym z najważniejszych polskich miast. Jego najważniejszą atrakcją jest Stary Rynek z symbolem miasta – renesansowym ratuszem z wieżyczką z zegarem oraz mechanicznymi koziołkami. To właśnie one uznawane są za symbol Poznania. Wybierz się tu na weekend i odkrywaj Poznań i jego zabytki oraz inne atrakcje. 

Poznań znajduje się nad rzeką Wartą. Jest stolicą Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej, a także bardzo ważnym punktem na Szlaku Piastowskim.

Ostrów Tumski 

Czyli początki polskiej państwowości. Jedną z najważniejszych atrakcji Poznania jest historyczne serce miasta na wyspie – na Ostrowie Tumskim. Każdy z nas uczył się w szkole o pierwszych Piastach. Ta wyspa to świadek ważnych wydarzeń w historii Polski. Mieszko I oraz Bolesław Chrobry wznieśli tu gród, biskupstwo i pierwszą katedrę. Wybierzcie się na spacer po Ostrowie, do muzeów i katedry. Miejsce ma niezwykły klimat i z pewnością napiszemy o nim więcej na naszym blogu. 

Katedra Poznańska

Nad Ostrowem Tumskim króluje strzelista katedra, której historia sięga X wieku. Uwagę zwracają jej różne elementy, ale głównie kubatura. Ważne miejsce w katedrze to Złota Kaplica – z grobami 3 królów i 5 książąt piastowskich.

Muzeum Historii Miasta Poznania

Mieści się w ratuszu. W sobotę można je zwiedzać bezpłatnie. Stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zgromadzono w nim zbiory dotyczące historii miasta – od dokumentów, wyrobów rzemiosła artystycznego, fotografii i malarstwa, po różne inne pamiątki. Można też zrobić sobie fotografię z poznańskimi koziołkami na pamiątkę. Do 1992 roku znajdowały się na ratuszowej wieży, a teraz są elementem ekspozycji.

Malta 

Miejsce rozrywki w plenerze. Są tu m.in. Termy Maltańskie, tory kajakarskie, ścieżki rowerowe i wyciąg narciarski. Obwód akwenu to 5 km – stąd zaś jest tylko rzut beretem do słynnego poznańskiego zoo. W sezonie letnim atrakcją jest przejażdżka wąskotorową kolejką parkową – „Maltanką”.

Kar, f: Macb3t / pixabay